نبشی

نبشی

دی 6, 1399

اشتراک گذاری در:

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
معرفی مقطع فلزی نبشی و تشریح کاربردهای آن

پروفیل نبشی فولادی را می توان مهمترین مقطع در سازه های فولادی به شمار آورد. از لحاظ ظاهری سطح مقطع این محصول دارای دو ضلع عمود بر یکدیگر بوده و به دو صورت مرکب و منفرد در پروژهای مختلف عمرانی؛ صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول از لحاظ تولید به دو صورت پرسی و فابریک تولید شده و از لحاظ شکل ظاهری نیز دارای انواع بال مساوی و بال نامساوی می باشد. در ادامه قصد داریم شما را با مهمترین خصوصیات این مقطع مهم آشنا سازیم.

نبشی و نشانه های آن در نقشه های ساخت

چنانچه شما با نقشه های ساختمانی سر و کار دانید باید بدانید که این مقطع در نقشه ها با حرف انگلیسی L نشان داده می شود همان طور که سطح مقطع محصول نیز L شکل می باشد. این محصولات از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم بندی می شوند و تفاوت آن ها در نحوه نام گذاری مشخص می باشد. در نقشه های ساختمانی پس از قرارگیری حرف L سایز بال ها آورده می شود و چنانچه پس از این حرف تنها یک عدد آورده شود نشان دهنده محصول بال مساوی بوده و اگر با 3 حرف روبرو شدید دارای بال های نامانیمساوی می باشد. سایز بال ها پس از حرف L در کنار یکدیگر به صورت ضربدر قرار می گیرند مانند دو نمونه زیر

نبشی بال مساوی L200

نبشی بال نامساوی 
L100*200

نبشی ها در کجا مورد استفاده هستند ؟

این محصولات به دو صورت شاخه ای و لقمه (خرد) در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربرد این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد

از محصولات با سایز 50 تا 150 میلی متر برای اتصال پل ها به ستون ها، تیرآهن ها به بیم های باربر ، ستون ها به صفحات در فونداسیون استفاده می گردد.
ساخت ستون و خرپا
استفاده از نبشی لقمه در سازه های مرتبط با آسانسورها
استفاده از تیرچه نبشی در سقف های کرمیت
استفاده برای اتصالات ساده در سازه
استفاده در بادبند و سازه های LSF
دکل انتقال نیرو
ماشین آلات صنعتی
مهار دیوارهای سفالی
نحوه نام گذاری نبشی ها
نحوه نامگذاری این محصول با استفاده از طول و ضخامت بال ها می باشد. نوع بال مساوی با طول بال 40 میلی متر و ضخامت بال 4 میلی متر به صورت 40*40*4 نامیده می شود.

محاسبه وزن نبشی فولادی

پیش از خرید این محصول به راحتی می توانید در خصوص وزن محصول با کارشناسان مرکزآهن مشاوره نموده و یا با رجوع به جدول وزن نبشی از وزن این محصول آگاهی یابید. با این حال برای اطمینان بیشتر به راحتی و با استفاده از فرمول زیر می توانید وزن محصول مورد نظر خود را به دست آورید.

مشاوره خرید

ایمیل

شماره تماس

021222222222

خرید

ایمیل

شماره تماس

021222222222